İşte 80’li dönemin unutulmaz efsane çizgi filmleri!

Heidi

İsviçre’li yazar Johanna Spyri’nin Heidi kitabının tamamının Heidi adı altında uyarlandığı çocuk çizgi filmi. Çizgi filmin Türkçe uyarlaması Türkiye’de ilk kez TRT’de yayınlandı. Çizgi filmde annesi ölen Heidi’yi teyzesi Alplerde yaşayan dedesinin yanına götürür. Küçük kız burada birçok serüven yaşar.

Yakari
1983 yılında çizgi romandan çizgi filme uyarlanan Yakari’de, Kızılderili bir çocuğun maceraları anlatılıyordu. Hayvanlarla konuşabilen Yakari’nin en iyi dostu kabilesindeki Rainbow adlı kızdır. Rainbow dışındaki dostları ise atı Little Thunder (Şimşek) ve gerektiğinde ona akıl verip yol gösteren kartalı Great Eagle’dır.

He-Man
1983 ile 1985 yılları arasında çekilen çizgi filmde He-Man ve arkadaşları, Eternia’yı ve Şato’sunun sırlarını İskeletor’un kötü emellerinden korumaya çalışır.

Hayalet Avcıları
Dört çılgın bilim adamının maceralarını konu alan dizide tehlikeli hayaletler elektrik süpürgesi gibi bir cihazla hapsedilirdi.

Kalimero
“Ama haksızlık bu öyle değil mi?” sözüyle hatırladığımız minik civciv Kalimero, kafasında yarım yumurta kabuğuyla dolaşırdı.

Taş Devri
Adından da anlaşılabileceği gibi Taş Devri’nde geçen çizgi filmde Çakmaktaş ve Moloztaş ailelerin başından geçen serüvenler konu ediliyordu.

Şirinler
Şirinler, Şirin Köyü’nde yaşayan bir grup mavi yaratığın aralarındaki ilişkiyi ve peşlerindeki kötülük simsarı hain Gargamel’in elinden kurtulmaya çalışırken yaşadıklarını anlatıyordu.

Tweety
Şirin ve akıllı kuş Tweety ile onu yakalamak için her yolu deneyen Sylvester adlı kedinin maceralarını konu alıyordu.

Pembe Panter
Herkesin ıslıkla müziğini çaldığı Pembe Panter, sessiz sakin dolaşarak tüm olayları çözerdi. Peter Sellers’in oynadığı Pembe Panter filmleri serisinden sonra popülaritesi tavana vurmuştu.

Temel Reis
Efsane denizci Temel Reis, genellikle sevgilisi Safinaz’ı elinden almaya çalışan ezeli rakibi Kabasakal’la mücadele ederdi. Çizgi filmdeki tüm kötü adamlarla savaşmak içinse tek bir silahı vardı: bir kutu ıspanak. Ispanağı yer yemez bir anda pazuları şişen Temel Reis’in kimse karşısında duramazdı.

Casper
Arkadaş bulmak için dolaşan sevimli hayalet Casper, herkes ondan korktuğu için kimseye yaklaşamazdı. Ama her bölümün sonunda, yaptığı bir kahramanlık sayesinde, mutlaka herkesin sevgi ve hayranlığını kazanmayı başarırdı.

Tom ve Jerry
En meşhur çizgi filmlerden biriydi. Cüretkâr fare Jerry ile onu yakalayıp yemek için elinden geleni yapan kedi Tom’un yaşadığı maceralar anlatılırdı. Maceraların sonunda ise kazanan mutlaka Jerry olurdu.

Clementine
Fransızca jenerik şarkısıyla da unutulmazlar arasında giren bu çizgi filmde uçak kazası geçirip sakat kalan Clementine’in serüvenleri konu ediliyordu. Clementine, uçan küresiyle dolaşan Hemera adlı cadıyla tüm dünyayı gezerek maceradan maceraya koşuyordu.

Varyemez Amca
Varyemez Amca, Donald Duck’ın Ördekkent’te yaşayan zengin ve cimri amcasıydı. Çizgi filmdeki mucit, Varyemez Amca’nın “uğur parası”nı korumak için türlü aletler icat ederdi. Filmin kötü adamı işte bu uğur parasının peşindeydi.

Nils ve Uçan Kaz
Uçmayı öğrenmiş bir kaz ve parmak çocuk olan Nils’in beraber yaşadıkları maceraları konu alıyordu.

Şeker Kız Candy
Bebekken yetimhaneye bırakılan Candy çok zengin bir aile tarafından evlatlık alınır. Candy’nin tek hayali aşık olduğu “tepedeki prens”i tekrar görebilmektir.

Transformers
Kahramanları kötülüklerle savaşmak için robota dönüşen arabalar olan çizgi film, özellikle erkek çocuklar arasında efsaneleşmişti.

Ninja Kaplumbağalar
Japon Sensei Splinter, dört kaplumbağası ile yeraltında saklanırken Shredder’ın mutasyon ışınlarına maruz kalınca kendisi fareye kaplumbağalar da birer savaşçıya dönüşüyorlardı. Rönesans sanatçılarının isimlerini taşıyan kaplumbağalar her bölümde Shredder’la savaşıyorlardı.

(Sabah Gazetesi)